Jak prodat nemovitost

Rady

Stanovení ceny

Stanovit nejlepší cenu za vlastní dům či byt není jednoduché. Původní vlastník chce z prodeje získat maximum, budoucí majitel zase touží nemovitost pořídit s co nejnižšími náklady. To jde trochu proti sobě. Pokud se ale cena stanoví optimálně, spokojeni budou oba. Dosažení optimální ceny je výsledkem jednak objektivního průzkumu prodaných podobných nemovitostí a jednak intuitivním stanovením, kolik bude kupující ochoten zaplatit za váš dům. Správná cena přiláká zájemce o prohlídky a to povede k prodeji. Bohužel, cena je nejdůležitější faktor, který kupující používají k tomu, které domy/byty chtějí vidět. Je také důležité si uvědomit, že ačkoliv nabídkovou cenu stanovíte vy a váš makléř, prodejní cenu určuje kupující.

Strategie snižování ceny

Pokud je cena stanovena příliš vysoko a nikdo (kromě realitních kanceláří) nereaguje, je častou chybou postupné snižování nabídkové ceny po menších částkách. Na to zájemci nereagují a přestávají Vaši nemovitost „vidět“, dokonce i tehdy, když "slezete" postupně o dost níž. Pokud je cena na začátku nastavena příliš vysoko, je lepší snížit cenu o větší částku, aby to bylo pro zájemce zajímavé a probudilo je to k reakci, např. o 10 % či více.

Celková aktivita prodávajícího

Kromě uvedené správné ceny je nezbytné mít správně naformulované texty s množstvím kvalitních fotografií, umístit je na nejnavštěvovanější realitní portály a aktivně oslovovat zájemce, kteří podobné bydlení poptávají.

Připravení nemovitosti k prodeji

U nemovitosti je důležitý první dojem. Mnoho zájemců je rozhodnuto během prvních desítek vteřin. Pravé rozhodnutí probíhá na základě emocí a proto je u mnoha nemovitostí potřeba připravit tzv. homestaging (příprava nemovitosti na prodej nebo pronájem, tak aby se zatraktivnila, odosobnila, prosvětlila a upozornila na své přednosti, ev. doplnila o nábytek a dekorace).

V bytě nebo domě bydlíte léta, takže tolerujete a nevidíte nedostatky všeho druhu. Může to být nepořádek a množství věcí nebo různé vady nemovitosti. Požádejte někoho nestranného o názor a pomoc, zájemci Vám nikdy neřeknou co jim vadí.

Dobře prodat byt nebo dům je dnes značně obtížné.  Pro konkrétní otázky k Vašemu prodeji či koupi použijte naši odbornou pomoc (použijte kontaktní formulář níže).

Chyby

Sehnat kupce není to nejdůležitější. 

Samoprodejci i nezkušení makléři si myslí, že sehnat kupce je to nejdůležitější. Jenomže nástrah, které můžou potkat jak prodávající tak kupující, je mnoho např:

 • pozemek pod nemovitostí nepatří majiteli nemovitosti, stejně tak i příjezdová cesta
 • nemovitost může být zatížená věcným břemenem
 • nemovitost může být zatížena i jinak, například exekucí. Pokud se jedná o exekuci, majitel s ní nemůže nakládat a kupní smlouva je neplatná.
 • pokud je nemovitost ve společném jmění manželů, kupní smlouvu musí podepsat oba majitelé, jinak je neplatná
 • pokud připravuje kupní smlouvy jen jedna strana, hrozí, že budou vyznívat v její prospěch
 • prodávající může opomenout zaplatit daň z převodu nemovitosti, a tak se dostává do problému nový majitel nemovitosti
 • problém může nastat i u podílového vlastnictví, kde majitel podílu opomene nabídnout ostatním vlastníkům nemovitosti ke koupi svůj podíl a rovnou ho prodá

Nabídnutí nemovitosti více realitním kancelářím, prodej to urychlí. 

Výsledek je takový, že se byt prodává za deset různých cen a s různými informacemi. Kanceláře si konkurují, stahují svou provizi a tím se snižuje cena. Někteří makléři tvrdí, jak velmi výhodně prodají vaši nemovitost za cenu, která vůbec neodpovídá trhu ani lokalitě. Když se ani po třech měsících neuskuteční jediná prohlídka, nepřijde jediný zájemce, přijde kruté vystřízlivění. Nemovitosti to uškodí a dostane nálepku „okoukaná“ je z ní tzv. ležák.

Výsledkem je také nepřehledná situace pro prodávajícího, komu co slíbil. Naštěstí se postupem času a vlastní zkušeností od tohoto způsobu prodeje upouští. Majitelé si uvědomili, že předat svou nemovitosti renomované kanceláři a makléři, který se o celý prodej postará ke spokojenosti obou stran, je nejvýhodnější jak časově, tak finančně. Pokud bude nabídka zajímavá, klientovi to na internetu či v inzerci stačí vidět jen jednou.

Další chyby na konec…

I když nezpochybňujeme fakt, že si mnozí lidé dokážou prodat svou nemovitost sami, jsou spokojení s výsledkem transakce a hřeje je pocit, že lépe obchod proběhnout nemohl, až příliš často se setkáváme s tím, že samoprodejci…

 • špatně určí prodejní cenu. Buď ji příliš podcení, nebo naopak navýší. V prvním případě prodělají, ve druhém se prodlužuje doba prodeje.
 • nedokážou ověřit bonitu kupce, zjistit, zda dosáhne na hypotéku. Nemají tedy jistotu, zdali kupec má nebo dostane finance.
 • nedokážou nabídnout nemovitost tak dobře jako zkušený obchodník.
 • nezjistí přesně potřeby kupujícího. Nemohou mu nabídnout to, co kupující přesně chce, popřípadě se dohodnout na kompromisu.
 • neumí vyjednávat a mnohdy kupující stlačí cenu příliš nízko.
 • riskují ztrátu peněz. Pokud se finance neposílají do úschovy, tak prodejce nemá jistotu, že peníze dostane.
 • nikdy neví, kdy narazí na podvodníka. Ten si může prodávajícího pojistit tím, že mu dá zálohu předem, získat plnou moc, ale pak přepsat nemovitost na třetí osobu a vytratit se. Zkrátka nikdy není předem jasné, jaký je skutečný záměr druhé strany


*
*
*
*
captcha
* - toto pole je nutno vyplnit